Finances,  Food,  Frugality,  Minimalism

Grocery Dilemma

Today the need arose to restock some perishables, so off I went to the grocery.

Pork loin was $1.69 a pound, but only if you bought the mega family size packs. The next best price? $2.99 a pound.

Such a dilemma. Do I purchase several pounds of a food we don’t eat regularly? Package it, freeze it, hope to skate through any power outages and maybe eat all of it before it succumbs to freezer burn? Or do I pay over a dollar a pound more for a lot less – with no repackaging, no refreezing, no concerns about power outages and no fears it will go bad before it is gone?

When my two oldest children were home, it would have been a no-brainer, but with just myself and one little girl…

I chose the smaller pack. That pack has enough for two meals of pork chops, so one meal may get frozen after all. However, there is no danger of a single extra meal going bad before we eat it – our current refrigerator is a small one so there are no places for food to hide and be forgotten.

For us, that choice was the simpler one, despite the fact that the per-pound price was more. Simpler in that there is very little repackaging. Simpler in being less to store. Simpler in being less to worry about this winter when the power outages hit. For each one of us, there is a different path on the way to simplicity. Where has your path taken you?