Tag Archives: bargains

Clearance and Coupons

Published / by Annie / 4 Comments on Clearance and Coupons

The other day my daughter and I decided to visit a local store and search for bargains. While many times we don’t find anything that we need, occasionally we come across a really good deal.

This occasion we struck pay dirt. The store had clearanced four boxes of Alka Seltzer Night Time Cold Medicine for $3 a box.

This is one of our staples in the winter when we don’t feel well. We typically spend $6 or more a box during cold season since local stores occasionally raise the price in winter. The normal price at that store was $6 a box so we knew we would save at least $12 on the purchase. We grabbed all four boxes and headed to the checkout.

My kid happened to have an app on her phone that will apply any available coupons to purchases made at that store. She did her thing on the two I purchased (we split the expense in half since we both use the stuff) and to our surprise saved another dollar per box!

We ended up purchasing four boxes of our favorite cold medicine for $2 a box instead of the regular $6. That ends up being a savings of $16.96 once we add in the sales tax we would have had to pay on the higher price. We saved 2.32 hours of income (more if you calculate taxes) simply by watching for bargains, buying in bulk, and applying available coupon discounts.

Two hours’ of wages, folks! That’s two hours of our lives we won’t have to spend working to purchase something we need and use. Since we split the cost we both saved over an hour’s wage each.

We’re rather chuffed about that. Even better, we now have the supplies on hand for the upcoming winter so we won’t have to walk to the store while ill to purchase what we need.

Have you scored any real good deals lately? Please share your stories in the comments below.

Grocery Savings

Published / by Annie / 2 Comments on Grocery Savings

One of the things I have never done is factor the cost of food into my budget. Our spending varies too much based on bargains, bulk buying, and available finances for us to set aside a certain amount every month.

While some months we barely buy the basics like milk, other months we come across good deals to take advantage of or we use our available cash to stock up on staples. Our grocery store jobs have really benefited us in this area.

For instance, the grocery I work at had several cases of Manwich that were marked down to ten cents a can in order to liquidate their stock before the expiration date last year. Since I am well aware of the fact that canned goods can last for years, I bought a case of 24. I spent $2.40 as opposed to the $24.00 or more I would have normally paid (I can’t recall their everyday price but I know it was over a dollar a can the last time I purchased it).

My chest freezer has a tidy supply of Hawaiian Sweet Rolls–a treat in our house–that I purchased for a quarter apiece along with a nice stockpile of meat that was placed on clearance or on sale.

My most recent purchase was a case of Mac and Cheese. They were nearing their expiration date but since that stuff will last for ages past that I snagged it without hesitation. Katie loves the stuff so I routinely use it as a base to make other dishes when we have it available.

I paid $4.99 for a case of 24 boxes, which equals up to twenty cents a box. The current price for the stuff is 39 cents a box, meaning that I purchased it for roughly half-price. It will take us several months to use up this supply; I expect it to last us for most of the year. Even better I managed to save most of an hour’s wage by buying in bulk when I discovered the bargain.

Do you purchase food in bulk when you run across a good deal? Please share your stories in the comments below.