The other day my daughter saved one of those Magic Bullet mixer kits from being tossed. She brought it home and announced that we would once again be able to make smoothies.
I had an even better idea. One of our favorite treats in the summer just happens to be milkshakes but due to the price we are rarely able to treat ourselves to one. I suggested that we go to the store and grab some ice cream so that we could make our own.
A few scoops of ice cream, some milk, and a spoonful of caramel later Katie had a delicious caramel milkshake. Some ice cream and coffee later I had a coffee-flavored milkshake. We even grabbed some inexpensive whipped topping to put on top.
Since a half gallon of cheap ice cream costs slightly over $2 in our area, we are now able to make several large milkshakes for half the price as a single small one in a restaurant.
We’re quite proud.
How have you saved money lately? Please share your stories in the comments below.